چکیده این مطلب :

در آموزش های قبل با زبان های سمت سرور و به خصوص اهمیت زبان php در پیاده سازی وب سایت های پویا آشنا شدید. همچنین یاد گرفتید چگونه با استفاده از نرم افزار های شبیه ساز سرور، شرایط را برای شروع کار با زبان قدرتمند php فراهم کنید. در این آموزش کار با این زبان را آغاز می کنیم و یاد می گیرید چگونه از دستور echo برای چاپ رشته ها استفاده کنید. در آخر نیز با متغیر ها و نحوه بکارگیری آن ها آشنا می شوید.

Syntax زبان برنامه نویسی php

کد های زبان برنامه نویسی php می تواند هر کجای سند نوشته شود. فقط باید مشخص کنیم که دستورات php کجا شروع می شود و کجا پایین می یابد.

<?php شروع 
دستورات;
?> پایان    

نکته: در انتهای هر دستور در php باید ; (سیمیکالن)  گذاشته شود.

نکته: در زبان برنامه نویسی php توابع و کلاس های پیش فرض php و توابع و کلاس های تعریف شده توسط برنامه نویس به حروف کوچک و بزرگ حساس نیستند.

*فایل های  php با پسوند php ذخیره می شوند. فایل های php به طور معمول حاوی کدهای html و php هستند.

قبل از شروع کد نویسی با زبان php بهتر است یک توضیح مختصر نیز در مورد comment ها در php گفته شود. وقتی که در حال برنامه نویسی هستید کاملا می دانید در حال انجام چه کاری هستید اما بعد از گذشت چند روز اگر دوباره سراغ کدهای که قبلا نوشته اید بروید سردرگم می شوید که این کدها قرار است چه کاری انجام دهند؟ مخصوصا در پروژه های بزرگ. Comment از سردرگمی جلوگیری می کند به این صورت که برنامه نویس می تواند برای هر خط کد خود یک سری توضیحات بنویسد تا از سردرگمی خود و کسانی که قرار است کدها را بخوانند جلوگیری کند.

هنگام اجرای فایل php توضیحات یا comment ها نشان داده نمی شود. استفاده از comment ها صرفا برای خوانا تر شدن کدها برای برنامه نویسان است.

کامنت یا توضیحات تک خطی با // شروع می شود

// This is a single-line comment

کامنت یا توضیحات تک خطی # نیز شروع می شود

# This is also a single-line comment

کامنت یا توضیحات چند خطی با /* شروع می شود

و با */ به پایین می رسد.

/*
This is a multiple-lines comment block
that spans over multiple
lines
*/

مثال:

<!DOCTYPE html>

<html>
     <body>
     <?php
              // This is a single-line comment
              # This is also a single-line comment
              /*
              This is a multiple-lines comment block
              that spans over multiple
              lines
              */
              $x = 5;
              echo $x;
    ?>
     </body>
</html>

در آموزش قبل در مورد نحوه ذخیره و اجرای فایل php توضیح داد شد. دستورات فوق را تایپ، ذخیره و اجرا کنید. خروجی که به شما نشان داده خواهد شد فقط عدد 5 است و کامنت های نوشته شده نشان داده نخواهند شد چون کامنت هستند.

هر آنچه برای شروع برنامه نویسی با php باید بدانید

در ادامه همین آموزش در مورد دستور echo که در قطعه کد بالا نوشته شده به تفصیل توضیح خواهم داد.

استفاده از دستور echo برای چاپ رشته ها در php

برای شروع کار با زبان سمت سرور php از دستور ساده و کاربردی echo استفاده می کنیم. این دستور، عبارت مورد نظر ما را دریافت کرده و آن را در مرورگر نمایش می دهد. عبارتی که می توان توسط این دستور چاپ کرد می تواند به صورت عدد یا رشته باشد. همچنین می توان نتایج محاسبات را از طریق این دستور در مرورگر به نمایش گذاشت.

ساختار کلی این دستور به شکل زیر می باشد :

echo(عبارت مورد نظر);

توجه داشته باشید که عبارت میان پرانتز های باز و بسته اجباری می باشد و در صورتی که مقداری وارد نکنید با خطا مواجه می شوید.

به عنوان مثال :

<?php
echo("Hello World!");
?>

در نظر داشته باشید برای بکارگیری کدهای php در صفحات وب سایت خود، حتما باید کدها را با <?php شروع و در انتها با ?> به پایان برسانید. همچنین در پایان هر خط کد نیز باید از سمی کالن (;) استفاده کنید.

همانطور که مشاهده کردید در مثال بالا عبارت مورد نظر را میان دابل کوتیشن (") قرار دادیم. دلیل آن هم این بوده که عبارت مورد نظر ما به صورت یک رشته می باشد. به عبارتی هر گاه شما قصد چاپ یک رشته را داشته باشید حتما باید آن را میان دابل کوتیشن قرار دهید تا سرور تشخیص دهد که این یک عبارت رشته ای است.

هر آنچه برای شروع برنامه نویسی با php  باید بدانید

در مقابل، هنگامی که قصد دارید محساباتی را توسط php انجام دهید، نیازی به قرار دادن دابل کوتیشن نیست.

به مثال زیر توجه کنید :

<?php
echo(2+3);
?>

نتیجه اجرای دستور بالا، چاپ عدد 5 در مرورگر می باشد. برای درک بهتر، عبارت فوق را به شکل زیر تایپ کنید.

<?php
echo("2+3");
?>

نتیجه اجرای این دستور، دقیقا چاپ عبارت 2+3 در مرورگر است و محاسبه ای انجام نمی شود.

شما نیز می توانید محاسبات دیگر همچون تفریق، ضرب و تقسیم را به همین روش  آزمایش کنید.

 متغیر ها و نحوه بکارگیری آن ها در PHP

احتمالا تابحال نام متغیر به گوش شما رسیده است. اما دقیقا متغیر ها چه هستند و چه کاربردی دارند ؟

برای درک بهتر مفهوم متغیر، فرض کنید یک ظرف خالی دارید و می توانید این ظرف را با هر چیزی که می خواهید پر کنید. این ظرف ها در برنامه نویسی همان متغیر ها هستند. با ایجاد متغیر ها شما می توانید هر مقداری را در آن ها قرار دهید و هر زمان که می خواهید از آن استفاده کنید. این مقدار ممکن است یک عدد، یک رشته، یا حتی مقادیر پیچیده ای از اعداد و رشته ها باشد.

متغیر ها در هر پروژه نقش بسیار مهمی دارند پس بهتر است کار با آن ها را بخوبی یاد بگیرید. برای تعریف متغیر ها از علامت دلار ($) استفاده می شود و بعد از آن نام مورد نظر خود را تایپ می کنیم. نام گذاری متغیر ها دارای شرایط و قوانینی می باشد که باید آن ها را رعایت کنیم. در نام گذاری متغیر ها به حروف بزرگ و کوچک حساسیت وجود دارد. یعنی اگر در نام یک متغیر از حروف بزرگ استفاده کردید، هنگام فراخوانی آن نیز حتما باید دقیقا به همان شکل نام آن را فراخوانی کنید. همچنین در نام گذاری متغیر ها می توانید از حروف و اعداد استفاده کنید اما به این شرط که نام متغیر با عدد شروع نشود.

در زیر به تعریف چند متغیر می پردازیم و سپس آن ها را با استفاده از دستور echo در مرورگر نمایش می دهیم:

<?php
$var1 = "Hello Dear";
$var2 = "Welcome to";
$website = "Zarrafeh.com";
$number = 5;
echo($var1);
echo("<br>");
echo($var2 . " " . $website);
echo("<br>");
echo($number. "  users online!");
?>

نتیجه تکه کد بالا در مرورگر به شکل زیر می باشد :


همانطور که مشاهده می کنید در دستور echo نام متغیر مورد نظر را دقیقا به همان شکل که تعریف کرده بودیم فراخوانی کردیم. همچنین می توانید در دستور echo نام چند متغیر را فراخوانی کنید و پشت سر هم آن ها را نمایش دهید. در قسمتی که دستور نمایش نام وب سایت را نوشته ایم نیز بین متغیر خوش آمدگویی و نام وب سایت یک فضای خالی ایجاد کردیم تا کلمات به یکدیگر نچسبند.

 اگر با آموزش های قبلی ما آشنا باشید، میدانید که ما در آموزش ها از توضیحات اضافی و تئوری خودداری می کنیم و سعی داریم آموزش ها را بطور کاملا کاربردی در اختیار شما قرار دهیم. بنابراین اگر حین انجام تمرین ها سوالی برایتان پیش آمد یا نیاز به توضیحات بیشتر داشتید می توانید در بخش "از من بپرس" سوالات خود را با ما در میان بگذارید.

برای بهبود مقالات بعدی، لطفا نظرات و پیشنهادات ارزشمند خود را برای ما ارسال کنید.

نظر خود را ارسال کنید

پیشنهاد می دهیم این آموزش ها را نیز ببینید
بستن logo

ورود به ناحیه کاربری

هنوز در سایت عضو نشده ام!